fbpx

Tu a Teraz. Na prvý pohľad jednoduchý koncept. Uvedomujem si aké dôležité je žiť v prítomnosti a vychutnávať si práve danú chvíľu. Ale povedzme si na rovinu, nie vždy sa mi to darí. Idem na prechádzku a rozmýšľam čo budem variť, kedy musím vyzdvihnúť deti, komu som zabudla zavolať, ako som mohla lepšie zareagovať pri včerajšom rozhovore s učiteľkou, a pod. A kým takto pekne hlavou žijem v budúcnosti alebo v minulosti, unikne mi vôňa trávy, jemnosť slnečných lúčov, hra oblakov na nebi, možnosť relaxovať a ktovie čo ešte. Unikne mi prítomnosť. Niekedy je to príroda, niekedy sú to rozhovory mojich synov, niekedy to je ponuka, ktorú prehliadnem. Žiaden z týchto momentov sa už nevráti.

Po anglicky sa prítomnosť povie present. Slovo present však znamená aj dar. Keď vnímame prítomnosť ako dar, sme šťastnejší. Viem to, lebo keď sa pri svojich prechádzkach vrátim z minulosti alebo budúcnosti do „tu a teraz“, tak sa mi zmení tvár. Zachmúrenú vrásku na čele vystrieda úsmev. A s úsmevom je život ľahší.

Fotografia k tomuto článku je od víťazky Slovak Press Foto 2018, Gabriely Teplickej. Požičala som si od nej aj názov k tomuto postrehu – lebo jej fotky sú o “tu a teraz”.