fbpx

Eli vojde do rušnej kaviarne plnej ľudí. V hlučnom orchestri za barom, za sprievodu mixéra, speňovača mlieka a umývačky pohárov, hrá prvé husle mlynček na kávu. Vôňa životodarného nápoja sa nesie celým prostredím, ktoré v charakteristickom hipsterskom štýle ponúka svojim hosťom pestrú zmes kresiel, stolíkov a stoličiek. Na prvý pohľad vyzerajú rozdielne, ale všetky boli kúpené v Ikei.

Kaviareň v nákupnom centre je až priveľmi hlučná na to, aby si tu niekto v pokoji vychutnával šálku kávy. Práve to však Eli vyhovuje. Zákazníci stojaci pri pulte vytvárajú kulisu, vďaka ktorej má čas rozhliadnuť sa a zhodnotiť situáciu. Ruch tejto kaviarne jej poskytuje možnosť aspoň na chvíľku splynúť a byť neviditeľnou, aj keď dobre vie, že muž v kresle na rohu už netrpezlivo čaká na jej príchod. Predstiera, že si vyberá z ponuky, aby si ho mohla nenápadne obzrieť. Odľahne jej, keď zistí, že v skutočnosti vyzerá rovnako dobre ako na fotke. Neznáša mužov, ktorí majú na profile fotky z maturitného tabla aj napriek tomu, že už majú vyše štyridsať.

„Prepáčte, čakáte v rade?“ preruší Elino hodnotenie jej dnešného rande staršia pani.
„Nech sa páči, ja si ešte vyberám.“ Eli si vzápätí uvedomí iróniu svojho výroku. „Nápoj, nápoj si vyberám,“ vysvetľuje, akoby pani mohla vedieť, že dnes si tu vyberá aj potenciálneho partnera. Len čo to dopovie, cíti ako ju zalieva červeň. Zovrie vlhké dlane a rozpačito sa na ňu usmeje.
„Ja si dám aj koláčik,“ poznamená pani a priloží nos k výkladu so zákuskami.

Eli sa pohľadom vráti k mužovi, s ktorým sa má dnes prvýkrát stretnúť. Je celkom dobre oblečený. Vkusne, moderne, ale zdanlivo nedbalo. Rukou si nervózne prejde po svojej sukni s čipkovým lemom. Prezliekla sa aspoň štyrikrát, až sa napokon vrátila k svojej obvyklej uniforme na prvé rande –  čiernej sukni a bielemu tričku. Muž sa ustavične pozerá do telefónu a Eli zneistie. Nemal by sa skôr nedočkavo pozerať smerom ku vchodu? Rýchlo sa potrebuje rozhodnúť, či ujsť alebo sa vydať k nemu. Čo ak si ju už všimol? Jej myšlienka sa takmer zhmotní, keď muž odloží mobil a zdvihne zrak. Eli splašene uskočí k pultu a prikrčí sa za „koláčikovú“ pani.

„Už viete, čo chcete?“ uškrnie sa pani, akoby ani nehovorila o zákuskoch.
„Áno, viem,“ odpovie Eli a viac si ju nevšíma. Sleduje, ako muž zodvihne hračku pobehujúcemu dievčatku. Usmeje sa naň tak nežne a úprimne, že Eli zatúži rozbehnúť sa mu do náručia. Pud sebazáchovy ju našťastie nepustí a zostane ho na chvíľku obdivovať z diaľky.

Eli má vo svojom online svete randenia presné pravidlá. Najprv si s nápadníkom týždeň písať, potom si zavolať. V niektorých prípadoch dokonca akceptuje pozvanie na stretnutie hneď po prvom telefonáte. Tak ako aj teraz. Z praktických dôvodov sa prvé stretnutie musí uskutočniť práve v tejto kaviarni, ktorá sa nachádza blízko budovy, kde Eli pracuje. Jej najlepšia priateľka je počas každého rande pripravená na prípadnú SOS správu. Vtedy zavolá a Eli sa musí z nejakého veľmi dôležitého dôvodu ospravedlniť a okamžite vrátiť do práce. A keďže je to len za rohom, nehrozí, že by ju mohol odviezť. Zbaví sa tak nápadníka rýchlo a efektívne.

Zhlboka sa nadýchne a s úsmevom vykročí, plná nádeje a očakávania. Hneď ako ju zbadá, postaví sa a s obdivom si ju premeria. Jej nadšenie trochu opadne. Zjavne ide o kandidáta typu tri.

„Ahoj, rád ťa spoznávam, Eli“ vyčaruje úsmev, ktorý by mu mohla závidieť hociktorá hollywoodska hviezda.
„Aj ja teba, Erik,“ podá mu ruku a pohodí svojou čiernou kučeravou hrivou. Je si vedomá toho, že toto gesto na chlapov platí.
„Môžem ti niečo objednať?“ odsunie jej stoličku a ustúpi, ale len nepatrne, aby sa mohli, akože náhodou, dotknúť. Eli na okamih zastaví jeho príjemná vôňa. Stretnú sa im pohľady a iskra fyzickej príťažlivosti neodvratne preskočí.
„Zelený čaj, ďakujem.“ Eli si sadne, vytiahne mobil a nájde v kontaktoch svoju kamošku. Možno ju nebude potrebovať, ale chce byť pripravená, pre istotu. Otočí  sa k pultu. Erik z nej nespúšťa zrak. Je jasné, že s vývojom ich stretnutia je spokojný, teda minimálne s tým, čo vidí.

Erik je Eliným sedemnástym mužom cez online zoznamku. Už po prvých skúsenostiach pochopila, že v online svete existujú tri typy mužov. Prvým typom sú muži, ktorí naozaj hľadajú partnerku. Je ich menej a často bývajú opatrní. Nehrnú sa do prvého stretnutia. So ženou si najskôr dlho píšu a na rande ju pozvú až vtedy, keď sú si naozaj istí, že by z toho mohol byť seriózny vzťah. Takto si už tri týždne píše s Petrom. Veľmi by sa s ním chcela stretnúť, ale nemá odvahu mu to navrhnúť, aby ho náhodou nevyplašila. Obaja toho majú veľa spoločného. Ich dlhé večerné telefonáty sú duchaplné a zábavné. Len musí mať trpezlivosť. Kým sa teda Peter konečne pohne do fázy offline stretnutia, Eli neostáva nič iné, len naďalej hrať hru online randenia. Radšej by sa dnes stretla s Petrom, ale musí si vystačiť s Erikom. Aspoňže je fakt atraktívny.

„Som rád, že sme sa stihli stretnúť dnes, lebo odchádzam na týždeň na služobku,“ položí pred Eli čaj.
Alebo už máš dohodnuté ďalšie rande, pomyslí si Eli.
„Našiel si to tu ľahko?“ usmeje sa na neho.
„Nechodím do tejto časti mesta často, ale našiel som to.“
„Ja tu neďaleko pracujem,“ pokračuje v konverzácii.
„Á, takže si na domácej pôde. Je to tu príjemné. Teda hlavne spoločnosť,“ pozrie jej do očí a žmurkne. „Len neznášam, keď trčím v zápche. A po tej včerajšej búrke to bolo na cestách hrozné.“
„Tá búrka bola naozaj strašná,“ Eli dúfa, že stará osvedčená téma počasia im pomôže rozbehnúť konverzáciu k trochu „výživnejším“ témam. Pre istotu však skontroluje telefón v taške. Našťastie, Erik sa chytí a pomaly prechádzajú od vetrom poškodených striech cez tohtoročné hurikány až k predpovediam snehu na zimu. A odtiaľ je už len na skok k lyžovačke, ktorú majú obaja radi, Rozhovor sa tak prehupne z rozpačitej fázy do plynulej zábavy.

Erik je uvoľnený a spontánny a s ľahkosťou dokáže Eli rozosmiať. Je si viac-menej istá, že nie je kandidátom typu dva. „Dvojka“ sú muži, ktorí sa až priveľmi snažia. Vlastne sú zúfalí z toho, že nemajú partnerku, a možno aj pod vplyvom okolia sa prehnane usilujú nejakú získať. „To ma tu necháš samého?“ zareagoval istý kandidát typu dva, keď mu na prvom rande povedala, že pôjde v lete na desať dní k moru. Kým prišla z rande domov, mala od neho už päť esemesiek. Najväčší problém so zúfalcami je ten, že niekde v procese sériového randenia stratili schopnosť rozpoznať nepriame náznaky nezáujmu. Nedochádza im to, keď po prvom rande už nemá čas na ďalšie stretnutie. Ani keď im opakovane nestihne zdvihnúť telefón, alebo takmer neodpovedá na maily. Ukončiť s nimi „vzťah“, ako to oni vnímajú po jedinom, z jej pohľadu neúspešnom, rande, musí vždy vetami typu „si strašne super chalan, ale…“ Neznáša to. Nikomu nie je príjemné túto vetu počuť, ale pre ňu je ešte ťažšie ju povedať.

„Milujem cestoviny,“ odpovie na Erikovu otázku o obľúbenom jedle.
„Ja ich rád varím,“ žmurkne na ňu. Ich flirt naberá na obrátkach, čo len potvrdzuje, že Erik je kandidátom typu tri. Tých je v zoznamkách najviac. Hľadajú partnerku na jednu noc. Pochopila to hneď ako si ju na začiatku premeral. Niekoľkokrát počas rozhovoru ho pristihla, ako ju očami vyzlieka. Je jej to ale celkom príjemné. Je skutočne príťažlivý, a hlavne si dáva záležať na tom, aby sa tak pri ňom cítila aj ona.

Kandidáti typu tri sa dajú rozpoznať ľahko. Veľmi rýchlo pozvú svoju potenciálnu korisť na offline stretnutie. Len čo si overia, že je podľa profilovky dostatočne pekná, nestrácajú čas. Nasleduje pozvanie, vždy na kávu. Nikdy nie na večeru alebo do kina. Spoločná káva má ten správny pomer investície – cena verzus čas. Ak sa korisť už na prvý pohľad zhoduje s dojmom vyvolaným fotkou na internete, nasleduje pozvanie na večeru. Takmer vždy k nemu domov, kde on navarí. Nesporne romantický návrh, ale pravdou je, že večera u neho doma sa mu oplatí, lebo stojí menej ako v reštaurácii, a hlavne, je najkratšou cestou do jeho spálne.

„Možno by som ti mohol nejaké cestoviny navariť u mňa doma, keď sa vrátim zo služobky,“ drží sa Erik scenára, o ktorom iste netuší, aký je neoriginálny.
Peter by ju určite nepozval k sebe domov hneď na prvom rande. On má štýl a správanie džentlmena. Bohužiaľ, Peter ju ešte nepozval ani len na prvé rande.
Eli zaklipká mihalnicami a odpije si z čaju. „Rada sa postarám o dezert.“

Foto: Pixabay